sk

Nie sme a ani nebudeme ticho.

V decembri v rámci kampane 16Dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách aktívne mladé ženy a žensko právne organizácie spoločne organizovali pochod za slobodné rozhodnutia všetkých žien.

Pochod za solidaritu so všetkými ženami

Dňa 8. decembra sa v Bratislave konal pochod s názvom „Nebudeme Ticho! Solidarita so ženami“ Tento pochod organizovali mladé aktívne ženy v spolupráci s organizáciami Možnosť Voľby, Aspekt, iniciatíva Povstanie pokračuje a Bratislava bez náckov v rámci medzinárodnej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách a v reakcii na opakované snahy legislatívne obmedziť prístup žien na Slovensku k bezpečným interrupciám. V Slovensko-českom fonde sme hrdé na to, že sme mohli tento pochod finančne podporiť v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Urgent Action Fund.

Slovami organizátoriek a organizátorov pochodu sa mohol zúčastniť ktokoľvek, kto chcel povedať jasne NIE násiliu páchanému na ženách, dievčatách, ale aj mužoch, ktorí nespĺňajú stereotypné predstavy o „tradičnej mužskosti“.

Počas zhromaždenia na pódiu vystúpili Adriana Mesochoritisová z Možnosti voľby, Elena Faragulová z iniciatívy Povstanie Pokračuje a Barbora Holubová. Ich príhovory si môžete vypočuť či i prečítať na stránkach organizácií Aspekt a Možnosť Voľby.

Dôvody prečo NEBUDEME TICHO

… lebo poslanci len v tomto roku podali dva legislatívne návrhy s cieľom obmedziť prístup žien k bezpečným interrupciám. Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za zavretými dverami.

… lebo obmedzovanie reprodukčných práv vedie k ohrozeniu zdravia a života žien. Počet interrupcií možno znižovať zavedením kvalitnej sexuálnej výchovy, hradením antikoncepcie či zlepšením životných podmienok pre ženy a rodiny.

… lebo postupné snahy obmedzovať reprodukčné práva žien sú diskrimináciou na spoločenskej úrovni. Odmietnime toto inštitucionalizované násilie.

… lebo všetky a všetci máme právo na život bez násilia, ale každá tretia žena v našej krajine zažíva fyzické a/alebo sexuálne násilie.